Notices about people and places

Sister Jennifer Nora Mary Gowen has relinquished her PTO in the Diocese of Canterbury with effect from 30 September 2017.

The Reverend Patrick Francis Alexander Springford has moved and his PTO in the Diocese of Canterbury has ceased with effect from 31 August 2017.

The Reverend Canon Darren Noel Miller has been appointed Archdeacon of Ashford. The installation service will be conducted by the Bishop of Dover on Saturday 13 January 2018 at Evensong in Canterbury Cathedral.

The Reverend Peter Nicholas Ashman retires as Rector of Lyminge with Paddleworth and Stanford with Postling and Radegund with effect from 31 January 2018.

The Reverend Canon Gordon Manley died on 15 September 2017.  His funeral takes place on Wednesday 4 October at 1pm at Canterbury, St Paul’s. It will be a Requiem Eucharist. There is a reception afterwards at the Parish Centre and burial at Harbledown at 4pm on the same day.

The Reverend Kevin Maddy has been appointed Area Dean of Canterbury Deanery with effect from 1 September 2017. He succeeds The Reverend Canon Barnabus (Barney) de Berry.

The Reverend Michael John Homewood passed away on 25 July 2017.  His funeral has taken place.

The Reverend Philip Benjamin Denton Crick’s PTO in the Diocese of Canterbury has ceased with effect from 27 July 2017.

The Reverend Dr Denise Linda Yeldham resigns as i) Priest in Charge of Margate, St John the Baptist, ii) Priest in Charge of Margate, All Saints, Westbrook, iii) Assistant Area Dean of Thanet Deanery and iv) Ministry of Deliverance and the Paranormal in Thanet Deanery with effect from 31 October 2017.

The Reverend Alexander Bienfait has been appointed Assistant Area Dean or Romney and Tenterden Deanery for a further three years with effect from 21 May 2016.

The Reverend Canon Lindsay John Hammond has been appointed Area Dean of Romney and Tenterden Deanery for a further three years with effect from 21 May 2016.

The Reverend Martin Patrick Jones has been appointed Assistant Area Dean of Romney and Tenterden Deanery for three years with effect from 12 June 2017.

The Reverend Andrew (Andy) James Bawtree has been appointed Co-Area Dean of Dover Deanery for three years with effect from 26 April 2017. This is a shared role with The Reverend Dr John Walker.

The Reverend Lindsay Rosemary Faith Collins has been appointed as Senior Chaplain of the King’s School, Canterbury with effect from 1 September 2017.  She is being licensed on 5 September 2017.

The Reverend Carl Frederik Arvidsson resigns as Chaplain of the King’s School, Canterbury with effect from 31 August 2017.

Mr Nathan John Wilson has been appointed Lay Worker (to be known as Missioner) of the Benefice of Ashford Town. Nathan’s post starts on 4 September 2017. He will be licensed by Bishop Trevor at Ashford School on 18 September 2017.

The Reverend John Alfred Baker has relinquished his PTO in the Diocese of Canterbury with effect from 23 July 2017.

The Reverend Denis Hartley’s PTO in the Diocese of Canterbury has ceased with effect from 2 October 2017.

The Reverend Denis Hartley has been appointed Assistant Curate (part time) of Margate, All Saints, Westbrook. The licensing service will be conducted by the Bishop of Dover on 3 October 2017.

The Reverend Lesley Marie Jones has been appointed Team Vicar of Sittingbourne with Bobbing. The licensing service will be conducted by the Bishop of Dover on 16 October 2017 at 7pm at Sittingbourne, St Michael’s.

The Reverend Lesley Marie Jones resigns as Assistant Curate of Milton Regis with Murston, Bapchild and Tonge with effect from 15 October 2017.

The Reverend Gillian Dorothy Morley died on 1 July 2017. Gillian ministered in this diocese from 1982 to her retirement in 2010. Her funeral will take place at Canterbury, St Dunstan on 24 July 2017 at 1pm.  The Committal will be at Barham at 2.30pm.  Everyone is invited to the Jackdaw Inn afterwards.

The Reverend Paul Anthony Kite has been appointed Team Vicar of North Downs. The licensing service will be conducted by the Bishop of Dover on 25 September 2017 at Boxley.

The Reverend Paul Anthony Kite resigns as Assistant Curate of West Sheppey with effect from 24 September 2017.

The Reverend Lorraine Georgina Apps-Huggins has been appointed Assistant Chaplain of The Living Well. The licensing service will be conducted by the Bishop of Dover on 5 October 2017. The post will begin on 1 October.

The Reverend Lorraine Georgina Apps-Huggins resigns as Vicar of Shepherds Lees with effect from 30 September 2017.

The Reverend Janet Eleanor Gillian Dash has moved and her PTO in the Diocese of Canterbury has ceased with effect from 16 June 2017.

The Reverend Olushola Ibiwuni (Shola) Aoko resigns as i) Team Vicar in the Benefice of St Laurence in the Isle of Thanet and ii) Chaplain of 2433 (Ramsgate) Squadron with effect from 15 October 2017. Shola has been appointed Team Vicar in the Langley Team Ministry in the Diocese of Oxford.

The Reverend Howard Thomas Pashley retires as Assistant Curate of Sandwich and Worth with effect from 30 June 2017.

The Reverend David Lewis Cawley has been given Permission to Officiate in the Diocese of Canterbury for three years with effect from 15 June 2017.

The Reverend Dr Christine Sabina Arnold resigns as Assistant Chaplain to The Living Well with effect from 11 April 2017.

The Reverend Alisoun Mary Francis retires as Chaplain at HMP Maidstone with effect from 4 June 2017.

The Reverend Stewart James Carolan-Evans resigns as Assistant Curate of Bewsborough with effect from 17 May 2017.

The Reverend Anthony Robert Boyd-Williams has been given Permission to Officiate in the Diocese of Canterbury for three years with effect from 8 June 2017.

 

This is to inform you that the following will be ordained as Priest by The Bishop of Dover, The Right Reverend Trevor Willmott, at 5pm  on Saturday 1 July 2017 at Canterbury Cathedral:

Name Benefice
Catherine (Cathie) Mary Aldis (SSM) Ashford Town
Melissa Jane Carter (S) North Downs
Stephen Lewis Carter (S) Canterbury, St Mary Bredin
Amanda Mary Lane (SSM) The Six
Stephen (Steve) Paul Plumb (S) The Six
Stacey Elizabeth Rand (SSM) Hackington
Jonathan Aptin Samadi (S) Margate, St Philip, Northdown Park
Dawn Louise Watson (S) i)             Margate, St John the Baptist

ii)            Margate, All Saints, Westbrook

Stipendiary (S); Self-Supporting Minister (SSM)

This is to inform you that the following will be ordained as Deacon by The Bishop of Dover, The Right Reverend Trevor Willmott, at 11am on Saturday 1 July 2017 at Canterbury Cathedral:

Giles Sidney James Bartleman (S) Jersey, St Mark
Jack William Bateson (S) G7
Victoria (Vicky) Susan Coneys (S) The Wantsum Group
Priscilla (Pru) Mary Dulley (S) Hythe
Helen Louise Gunton (S) Jersey, St Ouen
David Peter Hazell (S) Herne Bay, Christchurch
Barry James Frederick Knott (S) i)     Allington, St Nicholas with Maidstone, St Peter

ii)    Maidstone, St Andrew Barming Heath

Joanne Louise Purle (S) Folkestone, St John the Baptist
Sean Andrew Sheffield (S) Dover Town
Christopher Watson Lee (SSM) Loose

Stipendiary (S); Self-Supporting Minister (SSM)

Captain Graham Stanley Bibby has been appointed Team Missioner of North Downs. The licensing service will be conducted by the Bishop of Dover on 25 September 2017 at Langley, St Mary.
The Reverend Lorraine Georgina Apps-Huggins resigns as Vicar of Shepherds Lees Benefice with effect from 9 October 2017.

The Reverend Dr Jonathan (John) Paul Huggins resigns as Assistant Curate of Kingsdown and Creekside Benfice with effect from 9 October 2017.

The Reverend Dr Jonathan (John) Paul Huggins has been appointed Priest in Charge of The Len Valley Benefice with effect from 10 October 2017. The licensing service will be conducted by the Bishop of Dover on 10 October 2017 at Lenham, St Mary at 7pm.

The Venerable Philip Roy Down retires as Archdeacon of Ashford with effect from 15 October 2017.

The Reverend Paul Christian retires as Rector of Temple Ewell with Lydden with effect from 31 July 2017.

The Reverend Nicolas Stacey died on 8 May 2017. Nicholas’ funeral will take place at Canterbury Cathedral on 1 June 2017 at 12 noon.

The Reverend Michael (Mike) Robert Keirle has been appointed i) Dean of the Bailiwick of Jersey and ii) Rector of Parish Church of St Helier. Mike will present letters patent at a meeting of the Royal Court on the morning of Thursday 7 September 2017.  The service of Institution and Induction as Rector of the Parish Church of St Helier will be conducted by the Bishop of Dover on the evening of 7 September.

The Reverend Michael (Mike) Robert Keirle resigns as Rector of Guernsey, St Martin with effect from 6 September 2017.

The Reverend Mark Sydney Henry Davey will resign as Assistant Curate of Herne Bay, Christ Church with effect from 27 June 2017. Mark has been appointed Team Vicar of St Martin’s, Morden in the Diocese of Southwark.

The Reverend Robert David Lane has been appointed Priest in Charge of Borden. The installation service will be conducted by the Bishop of Dover on 5 September 2017 at Borden.

The Reverend Donald Roger Witts retires as Vicar of Birchington with Acol and Minnis Bay with effect from 9 June 2017.

The Reverend Richard William Bellamy has been appointed i) Priest to Ashford Town Centre within the Benefice of Ashford Town and ii) Chaplain to Ashford School. The licensing service will be conducted by the Bishop of Dover on 22 June 2017 at The Old Palace. A licensing and welcome service for the school and for the community will take place at Ashford School on 18 September 2017 at 7pm.

The Reverend Richard William Bellamy will resign as Assistant Curate of The Trinity Benefice with effect from 21 June 2017.

The Reverend John Anthony Cheeseman died on 15 April 2017. John’s funeral will take place at Westgate-on-Sea, St James on 4 May 2017. The service will be at 1pm followed by his burial.

The Reverend Canon Mark Richard Griffin has been appointed Rector of Canterbury, St Martin and St Paul. The institution service will be conducted by the Bishop of Dover on 19 September 2017.

The Reverend Jennifer (Jenny) Miriam Corcoran has been appointed Chaplain to the Bishop of Dover and Local Chaplain to the Archbishop of Canterbury with effect from 1 July 2017.

The Reverend Dr Steven Robert Sivyer has been appointed Assistant Curate of Boughton Monchelsea. The licensing service was conducted by the Bishop of Dover on 20 March 2017.

The Reverend Dr Steven Robert Sivyer resigns as Assistant Curate of Marden with effect from 19 March 2017.

The Very Reverend Robert Frederick Key has been given Permission to Officiate in the Diocese of Canterbury for three years with effect from 1 March 2017.

The Reverend Sarah Rosita Williams has been given Permission to Officiate in the Diocese of Canterbury for three years with effect from 15 March 2017.

The Reverend Peter John Harnden has been appointed Rector of Harbledown. The installation service will be conducted by the Bishop of Dover on 19 July 2017 at Harbledown at 7pm.

The Reverend Canon Donald John William Lawton retires as i) Rector of High Downs and ii) Co-Warden of Readers with effect from 30 June 2017.

The Reverend Dr John Caperon has been given Permission to Officiate in the Diocese of Canterbury for three years with effect from 2 March 2017.

The Reverend Canon Paul Turner Kerr has been given Permission to Officiate in the Diocese of Canterbury for three years with effect from 2 March 2017.

The Reverend Canon Jean Kerr has been given Permission to Officiate in the Diocese of Canterbury for three years with effect from 2 March 2017.

The Reverend Lesley Anne Hardy has been given Permission to Officiate in the Diocese of Canterbury for three years with effect from 1 March 2017.

The Reverend Stephen John Arundell Hardy has been given Permission to Officiate in the Diocese of Canterbury for three years with effect from 1 March 2017.

Facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail